Bir Bilgi Markası

Rüyada Ayva Görmek

   Rüyada Ayva Görmek Ne Anlama Gelir ?

Bir kimsenin rüyasında ayva yediğini görmesi; o kimsenin çok sevdiği birinin ölümünü duyacağına, ayva satın aldığını görmesi ise, çok güzel bir kızının olacağına işaret eder. Rüyada ayva ağacından ayva toplamak; çok seyahate çıkmaya, karlı ticaret yapmaya veya hamile kadının çok güzel yüzlü çocuk doğurmasına işaret eder. Rüyada ayva görmek, hastalıktır.

Hasta olan bir kimse rüyada ayva yediğini görse şifa bulur. Rüyada bir ayva sıktığını gören kimse ticaret maksadıyla bir yere yolculuğa çıkar ve orada çokça kar eder. Bazı tabirciler, rüyada ayva görmeyi iyi bulmuyor.

   Nablusi Yorumu

Rüyada görülmüş olan ayva, hastalığa delalet eder. Bir kimsenin rüyasında ayva yediğini görmesi, o kimsenin hasta olması durumunda şifa bulmasına delalet eder. Vali ise valiliğinden dolayı maksadına nail olur. Sıhhat ve afiyette ise hidayete kavuşur. Tüccar ise kazanç sağlar.

Bir kimsenin rüyasında bir ayva sıktığını görmesi, o kimsenin ticaret maksadıyla bir yere yolculuğa çıkmasına ve orada çokça kar etmesine işaret eder. Ayva ağacı kendisinden istifade edilmeyen ihtiyatlı bir kimsedir. Bazı tabirciler, rüyada ayva görmek hoş değildir, çünkü onun tabiatı tutucudur, dediler.

Yeşil ayva sarı olan ayvadan hayırlıdır. Ayva iyi bir yere yolculuk yapmaya delalet eder. bazen da ayva tabiatının tutucu olmasından dolayı cimriliğe ve sırları muhafaza etmeye delalet eder. Ayva, güzel ve şanı yüce bir kadına delalet eder. Ayva görmeyi tabircilerin ekserisi iyi görmemiş, sarılığından ve tutucu olmasından dolayı hastalıktır, demişlerdir.

Ben de derim ki, ayva sarılığından dolayı, altının sarılığına ve tutucu olmasından dolayı da her ne şekilde olursa olsun rüya sahibinin eline altın geçmesine delalet etmesi daha uygundur. Bazı tabirciler ayva yolculuğa delalet eder, dediler. Tabircilerden bazıları da ayva yumuşaklıkla beraber yolculuktur dediler. Bazıları ise, kendisinde asla hayır olmayan bir yolculuktur, dediler. Ne şekilde görülürse görülsün ayva iyidir, denilmiştir.

   Seyyid Süleyman Yorumu

Ayva zahmetli ve uzun bir sefere, aynı zamanda üzüntüye işarettir. Bir rivayete göre şeref, hayır, menfaat, güzel şöhret, evlat ve hastalıkla tabir edilir. Ayvayı yolculukla tabir edenler Adem (A.S.) Cennet’te iken Cebrail (A.S.)’ın kendisine ayva getirmesini misal gösterirler. Ayva eskiden az bulunur bir meyve idi. Zenginlerin ve büyüklerin evlerinde görülürdü. Bu bakımdan bazı tabirciler ayvayı şeref ve hayırla yorumlamışlardır. Adem (A.S.) yeryüzüne indikten sonra, Cebrail (A.S.)’ın getirdiği ayvayı yiyip evlat sahibi olmuştu. Rengi dolayısıyla hastalığa delalet ettiği söylenmiştir.

Kirmani demiştir ki: Rüyada ayva görmek özellikle mevsiminin haricinde hastalıkla yorumlanır. Rengi ne kadar sarı ise, hastalık o derece şiddetli olur. Kendisine bir ayva hediye edildiğini gören, hasta ise, vefat eder. Sağlıklı ise, yola gider ve bu seferinden kazanır.
Cafer-i Sadık, mevsimi dışında sarı renkte ayva görmeyi hastalıkla ifade ediyor.

Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki:Rüyada ayva görmek, kabz-ı hatıra(*) veya tatayyura(**) delalet eder. Yani kötüye yorulur. Bir rivayete göre ayva umumiyetle iyidir. Bundan başka ayva rüyası zengin için ticaret ve kar, vali için büyük itibar, fakir için ferahtır.

   Tiflisi Yorumu

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada mevsiminde görülen yeşil ayva evlada, mevsim dışı görülen sarı ayva ise hastalığa delalettir.

Müellif: Bazı tabircilere göre rüyada ayva görmek büyüklük, saygınlık ve övgüye, bazılarına göre de hastalığa işarettir. Hastalık olarak yorumlayanlar, bunu ayvanın sarı rengine bağlarlar ve “Ayva sarı olduğu takdirde hastalığa işarettir” derler.

Bazılarıysa, sıkıntılara katlanarak uzun yolculuğa çıkmaya yorarlar. Nitekim Hz. Adem (a.s) cennetten çıkarıldığında Cebrail (a.s) uzun yolculuğun ve sıkıntının nişanesi olarak ona bir ayva verdi. Çünkü Hz. Adem, cennetten dünyaya yolculuk edecekti. O da ayvayı yedi ve bu vesileyle birkaç çocuk sahibi oldu.

Büyüklük, saygınlık ve övgüye yoranlar ise şöyle derler: Ayvayı veren Cebrail (a.s), alan ise Hz. Adem’dir. Dolayısıyla ayvanın güzel kokusu övgüye işarettir.”

Ayva hakkında son olarak şunu söylemek gerekir ki, tabir üstatlarının yorumladıkları manalar abartılı ve boş değildir.

Kirmanî: Rüyada ayva görmek, ister mevsiminde olsun ister mevsim dışında, hastalığa işarettir. Ayva ne kadar sarı olursa, hastalık da bir o kadar şiddetli olacaktır.

 

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Ayran Görmek başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir