Bir Bilgi Markası

Rüyada Kül Görmek

Rüyada Kül Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada kül görmek, sahibini yakan haram mala işaret eder. Bazı tabircilere göre kül, rızıktır. Rüyanızda kül görmeniz, zahmet çekmenize işaret eder. Bazı tabircilere göre de kül, batıl bir sözdür yahut menfaatsiz bir ilimdir. Kül, üzüntüye ve göz ağrısına veya hidayetten sonra sapıklığa işaret eder.

Rüyanızda küle rastladığınızı veya onu yüklendiğinizi yada onu topladığınızı görmeniz, faydasız olan batıl söz toplamanıza işaret eder. Bazen de kül, şer ve fitneyi bertaraf etmeye ve korkudan emin olmaya işarettir. Fırınlardan toplanıp biriktirilen kül sadakadan toplanan mala veya faydası olmayan boş sözlere işaret eder.

Nablusi Yorumu

Rüyada görülen kül, sahibini yakan haram maldır. Bazı tabirciler, kül, sultan cihetinden rızıktır, dediler. Bir kimse rüyada kül görse, sultanın emrinde zahmet çeker ve ondan güçlük ve meşakkatten başka bir şey elde edemez. Bazıları da kül, batıl bir sözdür yahut menfaatsiz bir ilimdir, dediler.

Kül, üzüntüye ve göz ağrısına, veya hidayetten sonra sapıklığa delalet eder. Rüyada küle rast geldiğini veya onu yüklendiğini yada onu topladığım gören kimse, faydasız olan batıl söz veya ilmi toplar. Bazen de kül, şer ve fitneyi bertaraf etmeye ve korkudan emin olmaya delalet eder.
Fırınlardan toplanıp biriktirilen kül sadakadan toplanan mala yahut faydası olmayan boş sözlere delalet eder.

Seyyid Süleyman Yorumu

Rüyada kül görmek; hükumet sayesinde elde edilen, lakin devamı olmayan mala delalet eder. Kül bulan, taşıyan, toplayan; mal ve ilminden ne kendi fayda görür, ne de etrafına faydalı olur.
Kirmani’nin yorumu da yukarıdakiler gibidir.
Bazıları devlet hizmetinde bulunmakla ve bu yüzden zahmet çekmekle tevil etmişlerdir.

Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Çirkin fiiller, haram, yalan ve batıl söz, düşmanlık, günah, zina, dinsizlik, hile, nedamet yani pişmanlık, hasret ve hayırsız iş. Rüyasında kül yiyen; haram yer. Ağzından kül çıktığını gören, yalan ve batıl sözler söyler. Birinin üzerine kül döktüğünü gören kimse, o zata hile eder yahut aralarında düşmanlık olur. Başına kül döktüğünü gören, pişmanlık duyar. Kül üzerine oturan, zina eder ve diğer günahları işler.

Tiflisi Yorumu

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada kül görmek, dokuz şekilde yorumlanır. Bunlar :

1- ) Beğenilmeyen işçi

2- ) Haram mal

3- ) Boş söz

4- ) Düşmanlık

5- ) Günah

6- ) Hile

7- ) Hasret

8- ) Pişmanlık

9- ) Faydası olmayan iş.

Nitekim yüce Allah Kuran-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Rablerini inkar edenlerin durumuna gelince; onların amelleri, fırtınalı bir günde rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler.” ( ibrahim suresi 18. ayet )

Allame Meclisî: Rüyada kül görmek, haram mala delalet eder.

Çağdaş Ulema: Rüyada kül görmek, ümitsizliğe veya şiddetli bir hastalığa…

Bir kimsenin rüyasında kül serptiğini görmesi, o kimsenin yakın bir zamanında bir tanıdığının öleceğine…

Kül topladığını görmesi, mal varlığının çoğalacağına işarettir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Küfür Görmek başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir