Bir Bilgi Markası

Rüyada Küpe Görmek

Rüyada Küpe Görmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada hanımının veya cariyesinin kulağında küpe görmek, ticarete delalet eder. Rüyada kulaklarında incili küpe gören kimse, dünya bezeklerinden güzellik ve mala ve güzel bir sesle Kur’an ezberlemeye delalet eder.

Hamile bir kadın rüyada kulağında küpe görse, karnındaki çocuğun erkek olduğuna delalet eder. Eğer küpe gümüşten ise, onun çocuğu Kur’an’ın yarısını ezberler. Eğer altından olursa Kur’an’ın hepsini ezberler. Eğer küpe incisiz olursa, onun çocuğu sesle şarkı ve türkü söyler.

Bekar bir kızın küpelerden birisini rüyada görse, o kadın evlenir. Erkek çocuğun kulağında görülen küpe, ziynettir.
Buluğ çağına girmiş çocuk ve erkeklerin kulağında küpe görülmesi, makbul değildir. Çünkü onlar için küpe takmak ayıptır ve onlara inecek kötü bir şeye veya akıl noksanlığına delalet eder.

Kulağında birtakım küpeler olduğunu gören kimse, Kur’an’ı ezberler veya halk içinde şeref ve itibar göreceği bir ilmi tahsil eder.
Küpe kadın için kocasına, küpenin salkımları onun çocuklarına delalet eder. Bazen de küpe, hayvan otlak yerlerine yahut kadınların ziynet için takındıkları şeyleri yemeye delalet eder.

Kulağında küpe olduğunu gören kimse, güzel ve ahenkli şeyleri dinlemek ister. Veya bizzat böyle yerlerde bulunup dinler.

Rüyada bir kadını veya bir cariyeyi ve onların kulağında salkımla veya salkımsız küpe olduğunu gören kimse için, mamur bir şehir ve nahiyede meydana gelecek kar, ticarete ve gezinti yerinde bulunan cariyelere delalet eder.

Seyyid Süleyman Yorumu

Kulağında küpe gören kimse, güzel sesi ve çalgıyı sever. Küpe terinin mücevher ve incilerle süslü olduğunu gören; Kur’an-ı Kerim’i hıfz eder, ilim sahibi olur yahut bir yaptığı bir hayrı tamamlayamaz. Kulaklarında halka gören, halk tarafından sevilir. Küpesinde kıymetli bir inci gören, Kur’an-ı ve ilmi unutur. Karısının kulaklarında altın veya gümüşten halka gören, karısını boşar.

Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Bu rüyanın erkek ve kadın için tabiri aynıdır. Altın küpe, şarkıcıyla yorumlanır. Kulaklarında gümüş küpeler gören, Kur’an-ı hıfz eder. Kulağında gümüş küpe gören kadın, hamileyse; erkek doğurur. Rüyasında kulağı küpeli bir kadınla konuştuğunu gören, ma’mur bir beldede köle ve cariye ticareti yaparak kazanç sağlar. Zevcesinin bir kulağında altın bir kulağında gümüş küpe gören, onu boşar.
Hikaye olunur ki: İbn-i Şirin’e gelen bir şahıs rüyasında karısının kulağında yarısı altın yarısı gümüş küpeler gördüğünü söyler. İbn-i Şirin’de “sen zevceni iki kere tatlik (boşamak) etmişsin” cevabını verir.

Cafer-i Sadık küpe rüyasını şunlarla yorumluyor: Zinet, Kur’an, büyük ilim, şeref, makam ve boşanma sebebiyle üzülmek. Rüya sahibinin karısı yoksa, başka bir sebeple kederlenir.

Tiflisi Yorumu

Rüyada küpe görmek, dört şekilde yorumlanır. Bunlar :

1- ) Fazlalık

2- ) İlim öğrenmek

3- ) Makam ve büyüklük

4- ) Üzüntü ve sıkıntı.

Allame Meclisî: Rüyada küpe görmek, kadınlar için iyiye, erkekler için Kuran hafızlığına işarettir.

Müellif: Bir kimsenin rüyasında kulaklarında küpe olduğunu görmesi, o kimsenin insanlardan güzellik göreceğine…

Kulaklarına inci taktığını görmesi, Kuran ilmi öğreneceğine işarettir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Küp Görmek başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir