Bir Bilgi Markası

Rüyada Şiir Görmek

Rüyada Şiir Görmek Ne Anlama Gelir ?

Bir kimse rüyada  kazanç maksadıyla şiir söylediğini görse, o kimse yalan yere şahitlik yapar. Bir mecliste kaside okuduğunu gören kimsenin, nifaka meyleden bir durumu ortaya çıkar. Şiir dinleyen, doğru söz söylenmeyen bir mecliste bulunur.

Rüyada söylenen şiir batıl bir sözdür. Bundan dolayı bir kimse, bir şiir dinlese ve onu ezberlese, bunun tabiri, o şiirin manasından çıkarılır. Şöyle ki eğer, o şiir hikmeti ve Allah (C.C.)’i anmaya dairse, hayırdır.

Rüyada şiir söylemek, veya ezberlemek, rütbesinin gitmesine ve dindeki noksanlığına, bazen güzel sanatlara, bazen da kaygı, şiddet ve düşman tarafından ırz ve namus hakkında meydana gelecek ayıplamaya delalet eder.

Bir insanı hicvetmek gibi çirkin bir şiir söylediğini gören kimse, namuslu bir kimseye iftira eder. Söylediği şiir medhiye ise, rüyayı gören kimse zenginse, fakir olur.

Eğer şiirde «zihaf» veya okunmasında hata ya da vezninde bir aksaklık bulunursa, sözünü ve ne yaptığını düşünmeyerek veya vesveseye düşerek rüya sahibinin hezeyan söylemesine delalet eder.

Seyyid Süleyman Yorumu

Kirmani demiştir ki: Rüyasında gazel nev’inden şiir okuyan; üzüntüye düşer. Hiciv türünden şiir; yalan, nifak ve günaha işarettir. Şiir, hikmetli güzel sözler ihtiva ediyorsa; rüya nasihate delalettir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Şiddet ve Darlık Görmek başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir