Bir Bilgi Markası

Rüyada Uyuklamak

Rüyada Uyuklamak

Rüyada Uyuklamak : Rüyada kendisini uykuda görmek, gaflettir.
Bir kimse rüyada uyuduğunu yahut uyumak istediğini görse, tembelliğe ve işsizliğe işaret eder.
Bu rüya bütün insanlar hakkında iyi değildir. Ancak korku içinde bulunan yahut hakkında bir şiddet ve azabın meydana gelmesi hatırına gelen kimse hakkında iyi ve hayırlıdır. Zira uyku üzüntülü ve mahzun kimselerin üzüntüsünü ve mahzunluğunu giderir.

Bir kimse rüyada kabristanda, yol üzerinde yahut bir kabir üstünde uyuduğunu görse, bu rüya hasta için ölüme, sağlam için de işsizliğe delalet eder.
Uyku, menfaatların meydana çıkmamasına ve Allahü Teala Hazretlerinin insana vacip kıldığı salih amellerden gaflet etmeye işaret eder..
Uyku taat ve ibadet sahipleri için mübarek yolculuğa ve çalışmaya ve tenha bir yere çekilip dünya zinetlerine rağbet göstermemeye delalet eder.
Bir kimse bütün insanları uykuda olduklarını görse, umum insanlar hakkında kötülüğe veya piyasanın pahalı olmasına delalet eder. Bazen de bu rüya, müşkil işlerin olmasına delalet eder. Eğer halk, kıtlık ve pahalılık içindeyseler ve bir kimse de onların uykuda olduklarını görse, bu rüya, Allahü Teala’nın onlardan kıtlık ve pahalılığı kaldırmasına delalet eder.

Bir kimsenin, arkası üzerine uyuduğunu görmesi, onun dünyaca nail olacağı kuvvet ve kudrete delalet eder. Uyku, üzüntü ve kederin gitmesine de delalet eder.
Yüz üzerine uyumak iyi değildir.
Valilerin rüyada uyumaları onların görevden alınmalarına, başkaları için de fakirlik ve yokluğa işaret eder.
Bekar kızlar için uyku nikaha delalet eder.
Bazı tabirciler, uyku, günahın bitmesine delalet eder. Çünkü, meleklerin kalemleri uykuda olan kimseden günah yazmazlar. Bazı tabirciler de, uyku, aklı örten sarhoşluk, bazıları ise, hastalıktır, dediler.

Korkan bir kimse rüyada uyuduğunu görse, korktuğundan emin olur. Bazı tabirciler, uyku, işlerden gaflet etmeye delalet eder, dediler.
Arka üzerine uyumak, işi ve nasihatlerin gafletine zillet ve ölüme bazı kere de işinden ayrılmaya ve işleri bitirmeye delalet eder. Yanı üzerine uyumak, hayır yahut hastalıktır ve ölümdür.
Bir kimse birçok ağaçlar altında sağına ve soluna yattığını görse, onun nesli çok olur.
Karnı üzerine yatmak, yer kazanmaya, mal ve evlada delalet eder.

Seyyid Süleyman Yorumu

Rüyasında uyuduğunu gören, günahkar ve gafil olur. Sırt üstü yatıp uyuyan nüfuz ve kudret sahibi olur. Vücudunu toplayarak uyuyan, işlerinde şaşkınlığa düşer ve malını kaybeder.
Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Hastanın uyuması, şifaya, harpte bulunanın aynı rüyayı görmesi, mağlubiyete delalet eder.
El Salimi’ye göre, uyku rahattır.

Abdulgani’en Nablusi ise uykuyu gafletle tabir ediyor. Fakat, korku ve şiddet içindeki kişinin aynı rüyayı görmesi, hayırlıdır diyor. Kabristanda veya yol üstünde uyumak; hasta için ölüme, sağlam için; işsizliğe işaret eder.
Bazılarına göre ağaçlar altında uzanmış olduğunu görenin, nesli çok olur. Yüzü koyun uyuyan, mal ve evlat sahibi olur. Yan tarafına dönerek uyuyan, ya hastalanır ya ölür.

Uyuklamak; tövbe, selamet, ucuzluk, zafer ve zenginliktir.
Bir kısım tabirci için uyku bastırdığını görmek; emniyettir. Refah içindeki bir insanın uyuması, bahtiyarlığının artmasıdır. Dindarlar için mübarek sefere ve dünyaya önem vermemeye delalettir. Halkı uykuda görmek; hastalık, pahalılık, kıtlık, fiyatlara narh konulması gibi manalar taşır. Bekar için evlilik, vali ve diğer memurlar için vazifeden azl olunmaya işarettir. Halk için fakirliktir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Uyanmak başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir