Bir Bilgi Markası

Rüyada Yemin Etmek

Rüyada Yemin Etmek Ne Anlama Gelir ?

Rüyada yalan yere yemin etmek, fakirlik, zillet, rezillik ve hilelere, bazen de yalan yere yapılan yemin, o kimsenin fakir ve evinin harap olmasına işaret eder. Rüyada yemin etmek, doğru olan işe ve korkudan emin olmaya işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında bir adam için yahut bir adamın kendisi için yemin ettiğini görmesi, o kimsenin o adam için hile yapmasına işaret eder.

Bir kimsenin rüyasında doğru yere yemin ettiğini görmesi, o kimsenin zafer bulup hak söz söylemesine ve elinden Allah ( C.C. ) razı olacağı bir iş meydana gelmesine işaret eder. Yalan yere yemin ettiğini gören kimse, rezil olur, büyük günah, pişmanlık ve zillet isabet eder ve halk nazarında zelil ve hakir olur.

Seyyid Süleyman Yorumu

Rüyada doğru bir mevzuda yemin etmek; zafer, hak söz, ibadet ve Allah (C.C.) aşkın artmasına delalet eder. Yalan yere yemin etmek; hakaret görmeye, aşağılanmaya, fakirlik ve günaha işaret eder.

Tiflisi Yorumu

Allame Meclisî: Bir kimsenin rüyasında yemin ettiğini görmesi, o kimsenin Allah’a olan ahdini bozacağına işaret eder. “Allah’a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenlere gelince, işte bunların ahirette bir payı yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır.” ( Âl-i İmran, 77. ayet )

İbn-i Sîrîn: Bir kimsenin rüyasında doğru yere yemin ettiğini görmesi, o kimsenin güzel bir iş yapacağına, kendisine verilen bir emaneti sahibine geri vereceğine, doğru bir tanıklıkta bulunacağına, hayır işler yapacağına yahut korktuğu bir şeyden güvende kalacağına…

Bir kimsenin rüyasında yalan yere yemin ettiğini görmesi, o kimsenin Allah’ı gazaplandıracak bir iş yaptığına yahut yapacağına, dünya ve ahiret nimetlerinden mahrum kalacağına, bu yüzden bir an evvel tövbe etmesi gerektiğine işaret eder. “Allah’ın kendilerine gazap ettiği bir topluluğu dost edinenleri görmedin mi? Onlar ne sizdendirler ne de onlardan. Bilerek yalan yere yemin ediyorlar. ( Mücadele, 14. ayet )

Cabir Mağribî: Bir kimsenin rüyasında doğru yere yemin ettiğini görmesi, o kimsenin  edeceği bir yeminden dolayı zarar görmeyeceğine, aksine faydalanacağına…

Aynı rüyanın aksini görmek; zararlarla karşılaşacağına işaret eder.

 

 

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Rüyada Yemek Yemek başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir